Hodočašće u Šimeg 27.10.2012

ŽUPLJANI ŽUPE SV. ROK POSJETILI ŠIMEG
Povijest spojila Draškovec i Šimeg

ŽUPLJANI ŽUPE SV. ROK POSJETILI
Povijest spojila Draškovec i Šimeg (Sümeg)
U subotu 27. listopada 2012. više od 160 župljana župe sv. Rok Draškovec posjetilo je ( u 4 autobusa) grad Sümeg (Šimeg) u Republici Mađarskoj .
Istraživanje povijesti dovelo ih je do grada
Sümega (Šimega). Osoba koja čvrsto povezuje Draškovec i Šimeg je Juraj plemeniti Osterhuber, upravitelj(Administrator) Međimurja, gospodar Draškovca, plemićki sudac i upravitelj Althanova dvora u Čakovcu. Rođen je u Legradu 1718. od oca Ivana Osterhubera i majke Eve, Žarke r. Čižmešija.
Živio je u kuriji u Draškovcu. U Draškovcu mu je rođeno svih šestero djece. Njegova žena Anna r. Tarayi rođena je u
Sümegu (Šimegu) od poznate plemićke obitelji Franca Taranyia.
Juraj Osterhuber je umro u Šimegu 1779.g. i pokopan je u kripti župne crkve u Šimegu zajedno sa svojom ženom Annom.

Na dolasku u grad Šimeg dobrodošlicu je zaželio dogradonačelnik dr. Ferenc Kulcsar.
U Sümegu
u crkvi Žalosne Gospe obišlo se oko oltara Majke Božje žalosne gdje se moglo vidjeli mnoštvo kamenih pločica sa zahvalom Majci Božjoj na zidu.Prije mnogo godina ta crkva je izgorjela i ostao je samo kip Majke Božje sa mrtvim Isusom u krilu.
Jedna Austrijanka se molila pred kipom i čudesnoj joj je zacijelila noga.Od tada se događaju mnoga čudesa u ovom svetištu. Evidentirano je preko 200 čudesnih ozdravljenja.U franjevačkoj crkvi se nalazi "
Kalendar sv Majke Božje -Sümeg".

Slijedila je posjeta biskupskoj palači u
podnožju tvrđave. Biskupski dvor se uređuje i u njemu su smještene različite izložbe. Šimeg više nije biskupski grad,ali je ostala u njemu biskupska palača koju s ponosom pokazuju i uređuju. U Šimeg su se sklanjali Vespremski biskupi za vrijeme Turskih navala.

Sa zanimanjem se pogledala i soba sa
lovačkim trofejima te biskupski podrum.

U župnoj crkvi služena je
sveta misa koju je predvodio vlč. Matija Vonić sa domaćim župnikom  Joszef Nagy,a koja je po prvi put u povijesti u toj crkvi služena na hrvatskom jeziku.
Nakon svete mise domaći župnik je ljubazno protumačio ljepotu i umjetničku vrijednosti župne crkve. Prevoditeljice Eta Nemeth i Aranka Nikolić prevodile su župnikove riječi.
Freske u crkvi je načinio Anton Maulbertsch od 1757-1758;koji je i sebe naslikao na jednoj od tih
velikih freski koje se nalaze u nišama crkve. Zaista crkva plijeni pogled svojom ljepotom.
Crkva je u obnovi i restaurira se. Juraj Osterhuber i njegova žena Anna su pokopani u kripti ove crkve.

Nakon ručka i kratke pauze krenulo se u osvajanje
prekrasne tvrđave na brijegu koja je sagrađena u 13 stoljeću. Vjeruje se da ju je sagradio Bela IV. Svake godine se održavaju srednjovjekovni turniri u gradu.

Slijedio je posjet imanju Nyirlaki. Pogledao se
prekrasan dvorac obitelji Osterhuber na imanju Nyirlaki, u kojem je smješten starački dom, a oko dvorca je prekrasnan perivoj koji vodi do željezničke stanice Nyirlak kojom su Osterhuberi s vlakom iz Međimurja (Donjeg Kraljevca) dolazili na svoje imanje.
Slijedio je posjet
kapelici na imanju Nyirlaki u kojoj su pokopani članovi obitelji Osterhuber i Taranyi.

U samu večer u povratku kućama posjetio se prekrasan gradić Keszthely uz
kraću šetnju gradom . Mađarski grad Keszthely nalazi se na zapadnoj obali jezera Balaton i predstavlja jedno od najljepših
ljetovališta na »Mađarskom moru«.
Dvorac Festetics, izgrađen još davne 1745. najpoznatija je povijesna građevina i nezaobilazna turistička atrakcija.