PROŠTENJE U HEMUŠEVCU 2020.

PROŠTENJE U HEMUŠEVCU 2020.

(propovijed g. Župnika Matije Vonića )

MALA GOSPA U HEMUŠEVCU 2020

U ove ljetne dane mnogi se
opredjeljuju provesti godišnji
kampirajući u šatoru,
premda je manje raskošno
od ljetovanja u hotelima.
Kampiranje ima prednost
jer se šator može postaviti
na bilo kojem mjestu,
te vrlo lako možeš
mijenjati lokacije jer nisi
čvrsto vezan ni uz jedno
određeno mjesto.
Kampiranje podsjeća na
nomadski način života,
a poruka koju ostavlja
obnavlja svijest
o nestalnosti ljudskoga života.

Na sličnu pustolovinu
odlučio se i Božji Sin kad je
došao među nas ljude.
Zato će sveti Ivan zapisati
da se Riječ Božja ušatorila
među nama u ljudskom tijelu.
Došao je među nas
u naš zemaljski šator
da nas upozori na nestalnost
ljudskog života na zemlji,
te da nas nauči kako
podići šator i zaputiti se
prema vječnoj i neprolaznoj
domovini na nebesima.
Boravkom u ljudskome tijelu
počastio je i posvetio
naš mali zemaljski šator,
te je čovjeka, ušatorivši se
u ljudskoj naravi,
uzeo u svoj nebeski šator.

BOG JE UŠAO U NAŠU LJUDSKU POVIJEST PO ISUSU ROĐENOM OD MARIJE.

DANAS SLAVIMO NJEN ROĐENDAN. SJEĆAMO SE SVOGA ROĐENDANA I SJEĆAMO SE SVOJIH MAJKI KOJE SU NAS RODILE. EVO NEKIH PRIČA O MAMAMA.

 

Imala si 25 kad sam shvatila da te volim i da mi trebaš. Majka, jedini igrač na našoj strani uvijek i zauvijek.
Plakala sam taj cijeli dan u vrtiću, bez snage da se pobijem. Hrenovke su bile grozne. Plava švabska djeca su me ignorirala. Govorili su da sam muško jer sam bila ošišana na tutu.
Kad sam te ugledala na vratima postala sam jača od svih.
Došla si po mene. Činilo se da me izvodiš iz pakla u kojemu smrde tempere i ljepilo za papir.
Kada nisam imala nikoga, imala sam mamu.

Majka, mother, kažu najljepša riječ u engleskom jeziku.
Majka – i na ćirilici i na latinici isto.
Majka – rimuje se s bajkom.
Majka, ona teretna žena koja zvoca na sve naše greške, a živi u nama. Izvire iz našeg lica u odrazu ogledala.
Majka, ono biće koje nikada ne možemo shvatiti i ono biće u koje se pretvaramo kako godine odmiču.
Majka, ona žena koja nas tjera da začepimo nos i pojedemo mahunu umjesto paštete.
Majka, ona kuharica koja nam nedostaje kad dodije pašteta.
Majka, ona božja cicija koja ti ne da kupiti maskaru u osmom razredu.
Majka, ona žena koja će radije kupiti tebi nego sebi.
Majka, ona materesina, koja nas pošalje po šibu kad zaslužimo (degenjek) batine, a mi inteligencije izaberemo najtanju.
Majka, ona mama koja (huja)bjesna prođe dok ti otkineš šipku i popneš se u kuću.
Majka, ona dosada koja ima teoriju o povezanosti mokraćnih kanala s betonom.
Majka, ona mama, koja ti s balkona baca jaknu, džemper, loptu, barbiku i dvije kune za snjeguljicu jer se tebi ne da popeti.
Majka, ona žena koja nam skida temperaturu rakijom po čitavu noć.
Majka, onaj igrač na drugoj strani kad se pridobije ćaća.
Majka, jedini igrač na našoj strani uvijek i zauvijek.

Danas imaš 45.
I ništa se nije promijenilo. Dođeš po mene i do mene kada plačem bez snage da se pobijem. Kada su hrenovke grozne. Kada neka velika zla djeca napadaju.
Poslala sam ti neko cvijeće, donijet će Cvjećarna Mija.
Sretan ti rođendan.
Ekstra si mater.
Auto ti je na rezervi.

Marina Radoš

 

365 dana u godini mama je uz svoje dijete. Povodom Majčinog dana pozvali smo te da joj se zahvališ ili nam pokažeš kako ti je tvoje dijete čestitalo.

"Dugo je nisam cijenila... Ženu koja me je 9 mjeseci nosila podno srca, koja me mazila i pazila svakog dana, oblačila, hranila, uzimala od svojih usta samo da meni pruži sve najbolje, čak i ono što ponekad nisam zaslužila.

Toliko mi je puta išla na živce svojim «staromodnim» savjetima, uplitanjem u moj život i moje navike, a nisam shvaćala da sam ja ovdje, na ovom mjestu, ovakva kakva jesam, baš zahvaljujući njoj i samo njoj.

Obitelj nam je bila disfunkcionalna, ali ona me uvijek držala podalje problema u okrilju svoje ljubavi, zaštićenu. Ni još sad ne mogu zamisliti s kojim se sve problemima morala nositi, kakve je sve teške odluke morala donijeti. Ali sigurna sam da su sve njezine odluke najbolje.

Svaka riječ koju mi je uputila bila je dobronamjerna, iako sam to prekasno shvatila. Svaki njen savjet (koji nisam mogla smisliti) sad ima smisla. Tek sad shvaćam što mi je govorila jer mama, stvarno, uvijek zna najbolje!"

 

Danas slavimo svetkovinu Marijinoga rođenja.Bog će ispuniti što je obećao. Ali na današnji blagdan naviješteno nam je da je nešto već ostvareno, u osobi i životu Djevice Marije. Danas promatramo početak tog ispunjenja, koje seže još u vrijeme prije rođenja Gospodinove Majke. Naime, njezino bezgrešno začeće vodi nas do onog preciznog trenutka u kojem je Marijin život počeo kucati u majčinoj utrobi: već je ondje bila prisutna posvetna Božja ljubav, sačuvavši je od zaraze zla koje je zajedničko nasljeđe ljudske obitelji.

 

Blagdan rođenja Marijina poziv je svima nama, posebno onima koje muče sumnje i žalosti, i žive pognute glave, ne uspijevaju podići pogled. Pogledajmo gore, nebo je otvoreno; ne ulijeva strah, nije više daleko, jer na pragu neba je majka koja nas čeka i naša je majka. Ljubi nas, smiješi se i brižno nam pritječe u pomoć. Kao i svaka majka želi najbolje za svoju djecu i kaže nam: „Dragocjeni ste u Božjim očima; niste stvoreni za sitna zadovoljstva ovoga svijeta, nego za velike radosti neba“. Dà, jer Bog je radost, ne dosada. Bog je radost. Pustimo da nas Majka Božja primi za ruku. Svaki put kad uzmemo krunicu u ruke i molimo se njoj činimo korak naprijed prema velikom životnom cilju.

Pustimo da nas privuče istinska ljepota, ne dopustimo da nas potpuno zaokupe sitnice života, nego izaberimo veličinu neba. Neka nam Blažena Djevica, Vrata nebeska, pomogne svaki dan s povjerenjem i radošću gledati ondje gdje je naš pravi dom, gdje je ona, koja nas čeka kao majka.