Župljani Draškovca u Šimegu 16.09.2012.

Biskupska palača

Biskupska palača

ŽUPLJANI župe  sv.Rok –Draškovec  u Sumegu  16.09.2012Na poziv naših prijatelja  iz grada Sumega(Šimega) u Mađarskoj da dođemo na njihovo proštenje 16.09. radosno smo se odazvali. Putem nam je gospođa Aranka Nikolić govorila o zaista zanimljivoj povijesti Mađarskog naroda.Malo smo zakasnili u dolasku,ali to nije bitno utjecalo na naš boravak u Sumegu. Svojom srdačnošću koju su nam svima pokazali opet su nas veoma ugodno iznenadili.

Prisustvovali smo svetoj misi koju je predvodio monsinjor dr.Gyula Marfi,nadbiskup Vespremski.Uz braću franjevce bio je i nadaleko i u cijeloj Mađarskoj poznati franjevac fr. dr. Barsi Balázs OFM,koji nas je ljubazno pozdravio. Sam nadbiskup je također u par navrata kod sv.mise pozdravio drage prijatelje iz Hrvatske …Osjećali smo se ponosnim i bilo nam je zaista lijepo čuti lijepe pozdrave i riječi. Nakon svete mise sudjelovali smo u procesiji gradskim ulicama. Na trenutak smo se zaustavili i kraj Reformatorske crkve na čijem su tornju odzvanjala zvona. Gdje god smo prolazili vidjeli smo srdačna lica vjernika i ljudi grada Šimega koji su nas pozdravljali. Pitali su odkuda smo..mnogo je bilo i naših Hrvata iz mjesta s onu stranu Mure. Bilo je i vjernika iz Slovačke koji su se zanimali za naše odore Udruge Prijatelja svetog Roka. Vrativši se nazad u crkvu Žalosne Gospe,sudjelovali smo u večernjici i kod večernjice izrekli smo molitve. Molitvu,upućenu Majci Božjoj na mađarskom jeziku,pročitao je Ivan Vadas,Predsjednik naše Udruge,a potom je Jelana Vadas pročitala molitvu na našem međimurskom dijalektu sa mađarskim zazivom molimo te(Konyorogj erettunk).Oduševila nas je velika vjera i pobožnost mađarskoga naroda. Obišli smo oko oltara Majke Božje žalosne i vidjeli mnoštvo kamenih pločica sa zahvalom Majci Božjoj na zidu. Prije mnogo godina ta crkva je izgorjela i ostao je samo kip Majke Božje sa mrtvim Isusom u krilu. Jedna Austrijanka se molila pred kipom i čudesnoj joj je zacijelila noga.Od tada se događaju mnoga čudesa u ovom svetištu.Nakon večernjice posjetili smo i župnu crkvu Uskrsnuća Kristova. Dočekao nas je  župnik Nagy Jozsef.Ljubazno nam je protumačio ljepotu i umjetničku vrijednosti župne crkve.Freske u crkvi je načinio Anton Maulbertsch od 1757-1758;koji je i sebe naslikao na jednoj od tih velikih freski koje se nalaze u nišama crkve. Zaista crkva plijeni pogled svojom ljepotom. Crkva je u obnovi i restaurira se.Naše prevoditeljice Eta Nemeth i Aranka Nikolić prevodile su nam župnikove riječi. Postavili smo i mi svoja pitanja. Pitali smo župnika o Juraju Osterhuberu koji je pokopan u kripti ove crkve. Župnik nam nije mogao puno toga reći. Dozvolio je da se nas par spustimo u kriptu župne crkve zajedno sa Dogradonačelnikom. U kripti se nalaze velike četvrtaste cijeni ventilacije. Jedna cijev gotovo zatvara mali hodnik u kojem su radnici našli kosti  koje su premjestili i zazidali u tom hodniku. Župnik nije tada bio u ovoj župi kada se to dogodili. Malo smo ipak žalosni jer  smo očekivali drugačije stanje groba Juraja Osterhubera i njegove žene Anne. Župnik je rekao da su se tada gradila takva ventilacijska postrojenja,ali da bi danas bilo moguće i drugačije to izvesti,ali nedostaje novca. Nadamo se da će u budućnosti i grad Sumeg i Gradonačelnik poraditi na tome da bude moguć pristup do groba Juraja Osterhubera. Zahvalili smo župniku na srdačnosti,poslikali se s njime i pozvali ga da dođe u Draškovec.Uputili smo se u restoran i bili smo počašćeni ručkom .Naši domaćini Gradonačelnik i Dogradonačelnik su bili s nama,a posebno su nas dvorile članice KUD-a Šimeg,koje su boravile u Draškovcu. Srdačno su nas ispratili. Prihvatili smo i poziv Gradonačelnika da posjetimo biskupsku palaču u podnožju tvrđave. Biskupski dvor se uređuje i u njemu su smještene različite izložbe koje su nam ljubazni domaćini objasnili i pokazali. Sumeg više nije biskupski grad,ali je ostala u njemu biskupska palača koju s ponosom pokazuju i uređuju. U Sumeg su se sklanjali Vespremski biskupi za vrijeme Turskih navala.Sa zanimanjem smo pogledali i sobu sa lovačkim trofejima i biskupski podrum. Poslikali smo se sa Gradonačelnikom Ferenc  Ratosi i Dogradonačelnikom dr. Ferenc  Kulcsar  u dvorištu palače .Od srca im se zahvaljujemo na još jednom posvjedočenom istinskom prijateljstvu.Dogovoreno je da još ove godine i oni dođu nama u posjet jednim autobusom. Vjerujem da ćemo biti i mi veoma dobri domaćini i srdačno ih ugostiti. Reče dogradonačelnik; „Stalo nam je do ovoga prijateljstva Sumega i Draškovca, ne želimo da se to prijateljstvo ohladi.“ Zakazali smo sljedeći susret u Sumegu za 27.10. Pozivamo sve zainteresirane da se zapišu kod naših zvonara.U povratku posjetili smo poznato lječilište Heviz i prošetali prekrasnim parkom do kupališta. Osvježeni i ispunjeni lijepim slikama i lijepim doživljajima vratili smo se u naš Draškovec.Svi smo napunili svoje baterije novom pozitivnom energijom koja će nas nositi dalje u život.Zahvalan sam i ja svojim divnim župljanima koji su me još jednom oduševili  i s kojima sam radosno putovao i bilo mi je zaista lijepo.Mnogo toga nam se, kao Župi,lijepoga dogodilo ove godine,a vjerujemo da će biti još mnogo više toga.Rastimo i dalje u ljubavi jedni prema drugima i činimo jedni drugima dobro.