11. ŽUPNA BICIKLIJADA- TOTOVEC

11. ŽUPNA BICIKLIJADA- TOTOVEC 23.10.2016.

Krenusmo ispred naše župne crkve sv.Roka prema Hemuševcu,a potom i u Donji Kraljevec,usputno nam se pridružiše naši župljani. Ako možemo procjeniti bilo nas je oko 60. Vrijeme je bilo idealno za druženje i bicikliranje. Prekrasanim međimurskim ravničarskim krajolikom dok priroda svojim šarenilom podsjeća da se približava jesen udišemo toplinu sunčeve energije lagana okrećući pedale svojih bicikla. Disciplinirano i sve po propisima uz pratnju naših redara Stjepan Kavrana i Ivana Vadasa, polako se približavamo Totovcu cilju našeg bicikliranja. Cijelim putem je bilo živo komuniciranje između biciklista. Pogled nam je zalutao u još neobrana polja kukuruza,a kada smo se približili Totovcu ugledali smo velika polja zelja, luka,peršina i ostalih kultura koje nisu pobrane. U kratkoj pauzi,zbog malog defekta na biciklu, Župnik je iskoristio priliku za kratko predavanje o cekeru. Primjetili smo da naš župnik Matija vozi na svom "paket-sicu" i ceker. Ceker je simbol Međimurja. U našoj župi su mnoga domaćinstva izrađivala cekere. Podjestio je Župnik na tu tradiciju i na to da se svojim trebamo "štimati",a ne to zaboravljati i pomodarski zaboraviti našu tradiciju. U krajevim gdje god smo hodočastili uvjerili smo se da ljudi tih krajeva veoma drže do svoje tradicije. Reče jedan čovjek,"Mi Međimurci smo poprimili svega iz drugih kultura, a  svoje vrijednosti zaboravili!". Na to je podjestio Župnik,dodavši da bi bilo dobro i na cekerima upisati imena naših sela, Draškovec,Donji Kraljevec,Oporovec,Čukovec i Hemuševec.Obećanje je bilo izrečeno od naših biciklista,da će se potruditi na sljedećoj biciklijadi pribaviti i za sebe cekere kojima će se štimati. Približili smo se Totovcu,a naš izaslanik,koji je prije nas došao u Totovec, Franjo Štefan,koji je tu skoro doma, pobrinuo se da budemo predstavljeni i da budemo pogošćeni. Predsjednik MO g. Milan Horvat zajedno s Vatrogasci Totovca,mladež i kuharice. Naš Župnik je poklonio predsjedniku MO knjigu "Draškovec i sveti Rok",a glavnoj kuharici pregaču sa  slikom i natpisom "Rokovo u Međimurju". Domaćini su se veoma potrudili i zaista lijepo nas počastili,a i kuhane kobasice su bile vrhunac dobrodošlice,na čemu svi biciklisti zahvaljuju. Mora se primjetiti da su biciklisti tako "glasno" razgovarali,čavrljali,da smo dobili dojam kako se nisu sto godina vidjeli. Time se potvrđuje da su biciklijade i oblik druženja,a i to da nam svima fali, razgovor. U lijepoj opuštenoj atmosferi i razgovoru zahvalili smo domaćinima ,poslikali se s njima i krenuli duhovno ispunjeni radošću zbog ovoga susreta i naše 11. Župne biciklijade. Hvala svima sudionicima i planiramo 12. Biciklijadu 06.11. do Zelengaja. PRIDRUŽITE NAM SE. Župnik Matija