CRKVE I KAPELE SVETOG ROKA U ISTRI

"KRASNA ZEMLJO, ISTRO MILA,RODE DOMA HRVATSKOG"

Stihove  pjesme "Krasna zemljo" napisao je  Ivan Cukon, a uglazbio ih je  Matko Brajša Rašan. Ta je svečana pjesma nastala kao himna Družbe svetog Ćirila i Metoda.

Stanovništvo u Istarskoj županiji prema popisu iz 2011. godine

UKUPAN BROJ STANOVNIKA:  208.055 što čini 4,85 % stanovništva Republike Hrvatske

BROJ MUŠKARACA:  101.162 što čini 48,62 % stanovništva

1,96

Regionalna pripadnost

12,11

I. DAN  06.10.2019.g.Polazak ispred crkve u 13,00. Uz kraća stajanja na putu, u popodnevnim satima dolazak u ROČ - srednjovjekovni gradić okružen zidinama sa sačuvanim glavnim gradskim vratima. U svetištu sv. Roka sačuvana su dva sloja fresaka. U Roču možemo vidjeti i repliku tiskarske preše, onakve kakvom su se nekada tiskale inkunabule, pa tako i glagoljske, knjige nastale u 15.st, u povojima europskog tiskarstva. Odlazak u DRAGUĆ-crkva sv. Roka, sagrađena početkom 16.st, nalazi se na nekadašnjem ulazu u malo istarsko naselje Draguć.. Unutrašnjost je oslikana zidnim slikama koje je u dvije faze, 1529. i 1537. godine, izradio lokalni majstor Anton iz istarske Padove (pokraj današnje Kašćerge). Njegovo se autorstvo iščitava iz dva natpisa, zajedno s imenima naručitelja. Dolazak u Poreč u večernjim satima. Smještaj u hotel Valamar Rivijera**** Poreč. Večera. Noćenje.

II. DAN

Nakon doručka razgled  POREČA-grad bogate povijesti, ostatci antičkog Rima u 2000 godina staroj, kamenom opločenoj ulici Decumanus, na trgu Marafor i u ruševinama hramova Neptuna i Marsa. Eufrazijeva bazilika-misa, obilazak kompleksa, prekrasan pogled s tornja na cijeli Poreč -izgradio ju je istoimeni biskup i važan je preživjeli primjerak bizantske umjetnosti iz 6. st. Slijedi posjet MOTOVUNU- gradiću sa očuvanom srednjovjekovnom istarskom utvrdom, koja se razvila na vrhu strmog brežuljka. Crkva Blažene Djevice Marije "od Vratiju". Nakon toga odlazak u RAKOTULE- (Karojba) župa sv. Roka se  spominje od 1580. te iz tog vremena potječe i crkva. Od tada do danas je crkva više puta proširivana i nadograđivana, a novo pročelje izrađeno od domaćeg kamena iz Močitada potiče iz 1934.. Uz crkvu je 1850. podignut 22 metra visok zvonik.. Zatim odlazak u  NOVU VAS. Župna crkva sv. Roka izgrađena je 1853. na mjestu starije iz XVI. st., posvećene sv. Antunu Opatu. Povratak u hotel, večera. Noćenje.

III.DAN

FUŠKULIN- naselje iz 11.st. Trobrodna župna crkva sv. Roka  izgrađena 1750. u baroknom slogu na mjestu prijašnje, proširena je i obnovljena 1829. Kratko zaustavljanje uz pogled na LIMSKI KANAL .Odlazak u ROVINJ- grad  nastao na vrhu otočnog brda između 3. i 5. st. Misa u crkvi sv. Eufemij gdje se nalazi  oltar sv. Roka. Nakon razgleda slobodno za ručak. Kratak posjet PAZINU – pazinska jama, razgled i slobodno za kavu. Nastavak putovanja prema OPATIJI- razgled grada. Posjetili smo Isusovačku rezidenciju i crkvu „Navjaštenja BDM“. Ugostio nas je p. Zvonko Vlah,DI. U lijepom druženju upoznali smo i crkvu i Isusovce. Slobodno za šetnju i kavu u Opatiji. Krenuli smo prema Draškovcu, dolazak u večernjim satima.

U Autobusu nam je svima zahvalio, biranim riječima naš vodič Mijo Rak.

Zahvalio je i Župnik Matija na predivnom hodočašću i upoznavanju ovog dijela Lijepe naše.

Svakako treba istaknuti požrtvovnost i discipliniranost svih naših hodočasnika. Na ovome hodočašću je došlo do izražaja i kolegijalnost i sloga. Župnik je napomenuo da svako hodočašće nosi sobom i napor i odricanje,a da stalne upadice,prigovaranja, jambranja itd nemaju mjesta na putovanju,te je spomenuo da je bio u napasti proglasiti „NAJKISELIJEG“ i „NAJVESELIJEG“ putnika,ali ovaj puta su svi bili divni i VESELI. Zbog svega toga ISKRENO ZAHVALJUJEMO.

Foto: Andreja Vadas i Matija Vonić

Tekst: Mijo Rak i Matija Vonić