ROKOVO U MEĐIMURJU 2020

ROKOVO U MEĐIMURJU 2020“

Katolička crkva se 16. kolovoza spominje svetog Roka. Sveti Rok je općenito bio biran kao zaštitnik protiv kuge, a samo u Italiji podignuto mu je u čast oko 3000 crkava, kapela i oratorija. Štovanje se sveca proširilo praktično po cijeloj Europi, uključivši i cjelokupno hrvatsko jezično područje. Na selima su ga seljaci zazivali u pomoć protiv bolesti domaćih životinja i u raznim prirodnim katastrofama. U vinorodnim krajevima zazivaju ga u pomoć protiv filoksere. Svečevo su štovanje širili naročito franjevci i kapucini. Papa Grgur XIII. unio je ime sv. Roka u Rimski martirologij, što je kasnije potvrdio i Urban VIII. I kod nas su svetom Roku podignute brojne crkve, kapele i oltari. Pobožni ga narod još i danas štuje, a njegov je blagdan dan okupljanja na bogoslužje mnogih vjernika.

Najveće slavlje svetog Roka organizira se svake godine u Draškovcu. Tako se ove godine, od 13. do 16. kolovoza, održala u Draškovcu manifestacija „Rokovo u Međimurju“. Duga je tradicija hodočašća svetom Roku. Sve su župe iz Međimurja hodočastile na Rokovo u Draškovec, no drugim svjetskim ratom to je prestalo. Jedina župa koja je ustrajala u obnavljanju toga zavjeta svetom Roku je župa Goričan, koja neprekinuto dolazi na Rokovo u Draškovec svake godine.

Sve hodočasnike, a posebno našega biskupa Božu Radoša pozdravio je domaći župnik Župe sv. Roka iz Draškovca Matija Vonić.

Poštovani naš Oče Biskupe Bože. 2020.
Svaki naš susret s Vama obilježen je radošću i vaša prisutnost u našoj sredina nas veseli i raduje, a nadamo se da će se i u Vaše srce pretočio tračak te sreće.
U vremenu smo korone iliti kuge našega doba. Kao što je sveti Rok uspješno pomagao u pandemiji onoga vremena tako se nadamo i zaufano molimo njegovu pomoć u ovoj nevolji. Njegova moćna pomoć se već osjeća posebno u našoj Županiji Međimurskoj, jer do
sada naša županija ne bilježi oboljele niti umrle od ove pandemije, što svakako trebamo zahvaliti i našem zaštitniku svetom Roku.
Jednoga dana, nadamo se u skoroj budućnosti, da će i crkvene i civilne vlasti spoznati moćni zagovor ovoga nama dragog sveca i zaštitnika. Da bi onda u znak zahvalnosti i formalno proglasili svetog Roka zaštitnikom cijeloga Međimurja, a župnu i zavjetnu
crkvu svetog Roka u Draškovcu- svetištem svetog Roka.

Vjernički puk je prepoznao u svetom Roku svoga zaštitnika i u velikom broju dolazi već godinama u naš Draškovec.
Pozdravljam i naše civilne vlasti na čelu sa  našim gradonačelnikom i saborskog zastupnika Ljubomirom Kolarek sa suradnicima…koji je i u svojstvu posebnog izaslanika Predsjednika Vlade Republike Hrvatske g. Andreja Plenkovića,koji nije mogao doći na ovu veliku obljetnicu ali se nadamo i tome posjetu.

Naše načelnike općina,kao i predsjednika mjesnog odbora g. Ninu sa odbornicima.
Pozdravljam sve naše drage svećenike koji rado dođu na slavlje ovoga sveca.
- Moj pozdrav upućujem svim štovateljima svetog Roka i Hodočasnicima u ovo mjesto i zavjetnu crkvu svetom Roku. Na poseban način pozdravljam sve bolesnike, utamničenike, veterinare, doktore, pekare,poljoprivrednike, invalide, kirurge, hodočasnike, ljekarnike,
grobare, krivo optužene osobe, a također i uzgajivače pasa i stoke.
Posebno pozdravljam i zahvaljujem našim Dobrotvorima i Donatorima,da ih nabrajam bilo bi ih puno. Zahvaljujem Organizacijskom Odboru, zatim našoj Udrugi Prijatelji
svetog Roka,odbornicima,zvonarima,ministrantima, našem zboru Udruge Prijatelja svetog Roka,orguljaše,čitače,svim ženama i muškarcima koji su oko crkve i farofa ponudili
svoju pomoć. Zahvaljujem svima koji su na bilo koji način sudjelovali u organizaciji ovoga Rokova.
Pozdravljamo sve naše prijatelje u Montpelieru,Veneciji i Šimegu .

Nije laž ako kažemo da je u svima nama upisana čežnja za ispunjenim životom. Ipak, život nije uvijek takav. Pogađa nas obilje razočaranja, muka, bolesti, trvenja, konflikata, nesreća
i jada. Iz takvih je stanja lako povjerovati plitkim i jeftinim obećanjima koji će utješiti umorne i kratkotrajno podići raspoloženje. I to se može vidjeti svuda oko nas, jer nije nas lako pokrenuti iz zatvora vlastitih predodžbi. To što tražim kao sreću, ne znači da to doista usrećuje. Naslućujemo da nije lako imati posla s takvim pitanjima, da je lakše
zavaravati samoga sebe i otezati s preispitivanjem vlastitog života. Zato je moguće zastati pred svetačkim likovima kršćanske prošlosti koji su pokazali da se ispunjen život ne
sastoji u nagomilavanju užitaka, pozicioniranju ili pasivnom promatranju, nego u prepoznavanju tuđih potreba kojima se može darovati sebe. Zato Roka možemo s pravom smatrati proročkim glasom iz kojeg odjekuje poziv na usredotočenost srca na ljudske teškoće, izgubljenosti i zastranjenja. Riskirajući vlastiti život – a to nije mala stvar –znao je da se Bogu ne može prići zaobilazeći čovjeka.

Poštovani Oče Biskupe,Želimo Vam staviti u kutak Vašeg srca ovu grudu HORVATSKE ZEMLICE, Međimurje nam drago.
Oče Biskupe predvodite našu Hvalu i Slavu Bogu u ovom misnom slavlju……

Svetu misu je predvodio naš biskup msgr Bože Radoš i posebno potaknuo na štovanje i nasljedovanje ovoga moćnoga sveca. Molitvu vjernika izrekla je gđa Jelena Vadas na međimurskom dijalektu. Prinos darova su donijele razne udruge i pojedinci.

Po završetku svete mise otkrivena je i bista preč. Stjepanu Slavičeku,svećeniku,domaćem sinu. Bistu je otkrila njegova sestra Julijana Mikec.

DRAŠKOVSKI SEJEM  je potrajao do kasnih posljepodnevnih sati,a sam završetak Rokova je bio VEČERNJICOM u 17,00.

Tekstovi: Matija Vonić                                    Foto; eMeđimurje, VIPRO i ostali internet portali.